A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$img_url

Filename: content/content.php

Line Number: 57

Backtrace:

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/views/public/blogs/content/content.php
Line: 57
Function: _error_handler

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/views/public/blogs/content/index.php
Line: 18
Function: view

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/controllers/Main.php
Line: 1043
Function: view

File: /home/macawyatak/public_html/web/index.php
Line: 316
Function: require_once

https://www.macaw.com.tr/web/uploads/blogs/740x350/" alt="Image">
24 June 2021

Sosyal Medyanın Uyku Üzerindeki Etkileri

Uyku bozukluklarının nedeni az uyumak, çok uyumak ya da uyku sırasında aniden uyanmak, uykuya dalamamak gibi sebepler olabilir. Bu sebeple uyku bozukluğunun giderilmesi için öncelikle bu rahatsızlığa sebep olan etkenin ne olduğunu öğrenmek gerekiyor.

Uyku uzmanı olan Olivia Arezzolo;  sıklıkla uyku problemi yaşayanlar için  birbirinden değerli 5 ayrı önemli maddeyi önerdi.  Bu öneriler ise şunlardır:

Stresi Mümkün Olduğunca Önleyin

Olivia`ya göre kaliteli bir uyku için ilk adımın,  gece uykunuz için gün boyu stresi azaltacak alıştırmalar yapmanızdır. Bu sayede uykuya dalmanız daha kolay gerçekleşmektedir. Elbette aynı zamanda bunun için sinir kaslarınıza baskı uygulamayacak yatakların da önemi vurgulanmaktadır. Bu sebeple yatak seçiminizde viyole kesim olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Muhakkak 10 bin Adım Yürüyün

Olivia Arezzolo; gece sağlıklı bir uykuya dalmanın, gün içerisinde en az 10 bin adım yürüyerek vücuttaki enzim ve kan dolaşımın artırılması sayesinde olacağını söylüyor.

Ağır Battaniye ile Mutlu Şekilde Uyuyun

Uyurken muhakkak yatağınızda üzerinize serebileceğiniz ağır battaniye ya da bir yorgan bulundurmanız, uyku esnasında sağlıklı bir deneyim yaşamanızı artırıyor. Olivia, bunun nedenini, ağır battaniye ve yorganların, oksitosin hormonunun salgılanmasını gerçekleştiren sarılmadan çok farklı olmadığına bağlamaktadır.

Işıklara Dikkat!

Gün boyu ışığa maruz kalan gözlerinizin özellikle gece yatağınıza yattığınızda dinlendirilmesi gerekiyor. Bu sebeple yatmadan önce telefonunuzun ekranına bakmamanız, uyku esnasında yaşadığınız deneyimin kalitesini artırmaktadır. Aynı zamanda yatak odanızda  gözlerinizi rahatsız edecek ışığın olmamasının da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sosyal Medya Uyarısı!

Günümüzde hemen herkesin vaktinin bütün çoğunluğunu sosyal medyada geçirdiği bir gerçektir. Bu sebeple yatmadan önce sosyal medyada gezinmeniz ya da gün boyu stresinizi maksimuma çıkaracak kişilerin paylaşımlarını takip etmeniz, anksiyete seviyenizin artmasına neden olabilir; bu da, gece uykunuz esnasında uyku problemleri  ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Bunun için yatmadan önce sosyal medyadan uzaklaşmanız, gece uykunuzda daha sağlıklı bir deneyim yaşamanıza yardımcı olur.

Bu durumu, Pittsburgh Üniversitesinin yaptığı araştırmada elde edilen bulgular da desteklemektedir. Araştırmaya göre 19-32 yaş aralığındaki gençlerin, sosyal medyaya günde ortalama 61 dk. ayırdığı ve sosyal medya hesaplarını hafta içerisinde ortalama 30 kez ziyaret ettikleri durumda, bireylerde görünen uyku bozukluğu riskinin 3 kat daha fazla olduğu gözlemlendi.