A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: stdClass::$img_url

Filename: content/content.php

Line Number: 57

Backtrace:

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/views/public/blogs/content/content.php
Line: 57
Function: _error_handler

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/views/public/blogs/content/index.php
Line: 18
Function: view

File: /home/macawyatak/public_html/web/application/controllers/Main.php
Line: 1043
Function: view

File: /home/macawyatak/public_html/web/index.php
Line: 316
Function: require_once

https://www.macaw.com.tr/web/uploads/blogs/740x350/" alt="Image">
18 June 2021

0-5 yaş bebeklerde uykunun önemi

Uyku, çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel sağlığı için önemli bir yapı taşıdır. Ancak, yürümeye başlayan çocuğunuzun uyumasına yardım etmeyi imkansız buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Amerikan Pediatri Akademisi, uyku sorunlarının çocukların yüzde 25 ila 50'sini ve ergenlerin yüzde 40'ını etkilediğini tahmin ediyor. Bu nedenle çocuğunuzun uyku ihtiyaçlarını anlamak, daha iyi bir uyku sağlamanın ilk adımıdır. Uyku hijyeni, yaşa uygun rutinler ve herhangi bir uyku bozukluğuna yakından dikkat ederek çocuğunuzun güçlü ve sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi almasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklar için Uyku Neden Önemlidir?

Uyku, genç beyinlerin gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Mutluluk üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmasının yanı sıra araştırmalar, uykunun uyanıklığı ve dikkati etkilediğini de gösteriyor. Bu da bilişsel performans, ruh hali, esneklik, kelime edinimi ve öğrenme ile hafıza gelişiminde büyük rol oynuyor. Uyku, özellikle erken bebeklik döneminde büyüme üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Örneğin yeni yürümeye başlayan çocuklarda, hafıza konsolidasyonu için uyuklama gerekli görünüyor. Elbette erken çocuk dönemindeki bir bebeğin düzenli uyku alışkanlığı, omurga gelişimi için de büyük rol oynuyor.

Çocuklar Yeterince Uyumadığında Ne Olur?

Amerikan Pediatri Akademisi'ne (AAP) göre, 5 yaşın altındaki çocukların dörtte biri yeterli uyku almıyor. Her ebeveynin bildiği üzere, uykusu az olan bir çocuk, huysuz ve hiperaktif olmak arasında gidip gelebilir. Bu da sağlıklı bir yaşam başlangıcı için olumsuz sonuçların doğmasına neden olur. Yeterli uykunun gerçekleşmediği çocuklarda, diğer şu problemler gözükebilmektedir:

  • Çocuğunuzun okuldaki performansıyla ilgili sonuçlarıyla birlikte dikkat etme yeteneğini de etkilenebilir.
  • Çok erken yaşlarda anksiyete sebep olabilir. 
  • Obezite gibi diyabetik hastalıkların doğmasına neden olabilir.
  • Omurga yapısı biçimsiz olabilir.

Çocuğunuz için Doğu Yatak Seçimi

Bebeğiniz, yürümeye başlayan çocuk veya çocuğunuz için en iyi yatağı satın alırken yatak tipi ve sertlik seviyesi ile birlikte malzeme kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun için ideal olarak çocuğunuzun birkaç yıl birlikte büyüyebileceği bir yatak satın almak gereklidir. Özellikle 0-5 yaş aralığındaki çocuğunuzun vücudunu tahriş etmeyecek, omurga gelişimini destekleyecek yatak seçimi, çocuğunuzun ileri yaşlarda daha sağlık bir birey olmasını sağlar.Bu nedenle çocuğunuzun yatağını seçerken şunlarda dikkat etmeniz gerekir:

Doğru boyutu seçin: Hangi boyda yatak alacağınızı seçmek, çocuğunuzun yaşına, boyutuna ve yatağı ne kadar süreyle kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır.

Yatak Tipini Belirleyin: Çocuğunuz için hangi yatak tipinin en iyi olacağını seçmek için üç farklı seçeneğimiz var: yaylı, visko ve hibrit yatak. Bu modellerin her biri, çocuğunuzun gelişimini destekleyecek türde imal edilir.

  • Yaylı yataklar: Yaylı yataklar, her yaş grubu için popüler bir seçimdir. Yaylı yataklar ortalama olarak diğer türlere göre daha uzun ömürlüdür. Çoğu farklı uyku biçimi için daha sağlam ve destekleyici olma eğilimindedirler.
  • Hafızalı Sünger (Visko) Yataklar : Hafızalı sünger modelidir; ancak çok küçük çocuklar (bebekler ve küçük çocuklar) için önerilmez. Bununla birlikte, daha büyük bir çocuk, özellikle yan uyuyan ise, Visko sünger yatağın uyarlanabilir doğasının tadını çıkarabilir. 
  • Hibrit Yataklar: Hibrit yatak, hem visko sünger hem de torba yayın bir arada kullanılmasıdır. Visko süngerin konforu ile birlikte torba yayın destekleyici özelliğine sahiptir.

Doğru Sertlik Seviyesini Seçin: Yatak sertliği, bebekler ve küçük çocuklar için özellikle önemli bir husustur. Güvenli ve doğru gelişim için 18 aylıktan küçük çocuklar için sert bir yatak tavsiye edilir. Çocuğunuz birkaç yaşına geldiğinde ise; tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, kişisel tercihine göre yatak seçimi daha doğrudur. Özellikle sağlam bir yatak, uygun destek için tek seçenek değildir. Bunun için omurga desteği sunan yatak seçimlerine yönelmek gerekir.

Bunun için torba yay sistemini kullanarak daha uzun ömürlü yatak imakanı sunan Macaw Yatak`ın, soft touch sünger ile esneklik kazandırdığı ve organik cotton kumaş kullanarak da yüksek hava geçirgenliğini sağladığı babymacaw yatak modelini tercih edebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzun hem omurga gelişimini desteklemiş hem de uyku problemini çözmüş olursunuz.